Archiwum kategorii 'Szkoły'

Wiedza- nauka języków, a szkoły językowe

Wiedza- nauka języków, a szkoły językowe Znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach wydaje się być nieodzownym elementem w kreowaniu własnej osoby na rynku pracy, czy przydaje się podczas upragnionych wakacji. Jednakże wielu nie ma wrodzonych predyspozycji szybkiego przyswajania umiejętności lingwistycznych, zwłaszcza w ograniczonym czasie między pracą a domem. Rozwiązaniem mogą być powstające jak grzyby po deszczu szkoły lingwistyczne, krzyczące z reklam „najskuteczniejsza metoda nauki”, „rezultaty już po pierwszej lekcji” czy podobnie fantastyczne wyniki. Przesłanie Adama Słodowego : zrób to sam, każe mi twierdzić że także w zaciszu domowym można doskonalić swoje umiejętności. Jak? Zacznijmy od wieczornego filmu, wyłączmy funkcję lektora, a skorzystajmy z oryginalnej ścieżki dźwiękowej i napisów polskich. Osłuchujmy się z językiem śledząc zagraniczne media, nawiążmy kontakt na czacie jednego z portali z grupą anglojęzyczną ( bez obaw tam jesteś anonimowy, możesz pozwolić sobie na błędy). Wielu z nas jest fanem gier rpg, wielogodzinne prowadzenie rozgrywki z lektorem np. anglojęzycznym na pewno spowoduje zmianę. Tego rodzaju obcowanie z językiem będzie niezauważalne, a jeśli dodamy do tego 10 minut dziennie nauki słówek to na pewno rezultaty niedługo przyjdą, a ty nie będziesz musiał poświęcać więcej niż byś chciał na naukę, a ty unikniesz stresujących sytuacji związanych z powrotem do pewnego rodzaju nielubianej szkoły-tu szkoły językowej.

Archiwum kategorii 'Szkoły'

Czy warto studiować za granicą?

Czy warto studiować za granicą? Ludzie mają dzisiaj wiele możliwości w kwestii edukacji wyższej. Jedną z nich jest możliwość studiowania za granicą. Wiele osób poważnie rozważa podjęcie takiej ścieżki rozwoju. Niejednokrotnie jednak wahają się, czy byłaby to właściwa decyzja. Często nie są pewni, czy dadzą sobie radę i czy w ogóle powinni próbować dostać się na zagraniczną uczelnię. Wiele osób chciałoby podjąć się takiego wyzwania, jednak nie mają pewności, czy dzięki temu osiągną jakieś wymierne korzyści. Czy decydując się na zagraniczne studia, zwiększą swoje szanse na lepsze życie w przyszłości? Te obawy są niepotrzebne, ponieważ jak najbardziej warto podjąć się takiego studiowania. Można śmiało przyjąć, że wyjechać na studia za granicę powinien każdy, kto chce zdobyć doświadczenie niezbędne na polskim i zagranicznym rynku pracy. Dzięki podjęciu studiów na zagranicznej uczelni otwiera się przed nami możliwość nie tylko zdobycia często lepszego wykształcenia niż w Polsce, ale również wypracowania w sobie większej samodzielności i zaradności. Ponieważ będzie to od nas wymagało odnalezienia się w innym kraju o odmiennym języku i kulturze, będziemy musieli wykazać się nie lada odwagą, jak również elastycznością i tolerancją. Co więcej, będziemy mieć możliwość podjęcia pracy w kraju studiowania, co pozwoli nam na zdobycie ważnego życiowego doświadczenia. Tym samym będziemy mogli wykazać się tym, czego dzięki temu się nauczymy, co będzie bardzo dużym atutem w momencie ukończenia studiów i poszukiwania pracy. Dlatego jeśli tylko ktoś zastanawia się nad studiowaniem za granicą, nie powinien się wahać i spróbować swoich sił.

Archiwum kategorii 'Szkoły'

Wiedza ogólna w życiu codziennym

Wiedza ogólna w życiu codziennym Gdy dojrzewamy i jesteśmy młodzi mamy zazwyczaj buntowniczą naturę, którą zazwyczaj okazujemy w szkole. Często na lekcjach myślimy „do niczego mi się to nie przyda” ale czy aby na pewno ? Czy ludzie zarówno starsi jak i w kwiecie wieku dalej myślą podobnie ? W większości przypadków odpowiedź brzmi, NIE. W ciągu życia doświadczamy różnych sytuacji, pozornie niemożliwych czy nie do przewidzenia w których wiedza z pozornie nieistotnych dziedzin pomaga Nam lub wręcz Nas ratuje! W młodości siedząc na lekcji geografii zastanawiamy się, do czego przyda nam się informacja, że mech na drzewach rośnie od północnej strony drzewa bądź gdzie leży Grecja? A gdybyśmy podczas grzybobrania zgubili się w lesie lub jako kierowcy między narodowi mieli dostarczyć towar do Grecji ? Bez wątpienia nowinki technologiczne pomogły by w rozwiązaniu problemów, ale czy elektronika jest niezawodna? Obecnie wiele osób nie posiada również umiejętności gotowania czy przyrządzania podstawowych potraw, a cóż może się równać z domowymi smakami wyniesionymi z rodzinnego domu? Cóż z lekcjami chemii, na których uczyliśmy się o zamarzaniu cieczy? Czy jako kierowcy w okresie zimowym nie mamy styczności z podobnymi zagadnieniami w praktyce? Owszem mamy i często nieświadomie korzystamy z wiedzy wyniesionej ze szkoły, bądź też różnych encyklopedii. To właśnie dzięki uniwersalności naszego gatunku i przyswajania informacji z różnych dziedzin wiedzy jesteśmy dominującym gatunkiem, który nie tylko dla o Nas samych ale o cały ekoklimat. To dzięki pozornie nic nieznaczącym informacją jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować!

Archiwum kategorii 'Szkoły'

Studia humanistyczne a rynek pracy

Studia humanistyczne a rynek pracy W obecnych czasach gdzie dostęp do szkolnictwa jest powszechny wiele młodych osób nie poprzestaje na wykształceniu średnim. Nasz kraj oferuje bezpłatne studia które kilka lat wcześniej były wybierane również z powodu odroczenia obowiązkowej służby wojskowej. Dziś jednak nie jest ona już utrzymywana, mimo to duży odsetek maturzystów podejmuje dalszą naukę. Studia na kierunkach ścisłych ściśle opierają się na fizyce i matematyce, jednak duża część społeczeństwa ma z tymi przedmiotami problemy. Alternatywą są kierunki humanistyczne, których jest wiele rodzai i specjalności. Duże ilości osób je wybierających nie do końca czasem zdają sobie sprawę, iż posad o takich specjalnościach jest niewiele porównując z ilością kształcących się na nich osób. Posad takich jak nauczyciele, korepetytorzy, historycy ubywa, co jest ściśle związane z niżem demograficznym. Kolejnym powodem dla którego praco dawcy wybierają osoby z wykształceniem technicznym jest fakt, iż nabyli Oni w mniejszym bądź większym stopniu znajomość programów komputerowych czy samego sprzętu, co jest w obecnych czasach niezbędne. Ciągła modernizacja i informatyzacja stanowisk pracy mająca przełożyć się na zwiększenie wydajności ciągnie za sobą potrzebę dobrej znajomości najnowszych technologii. Mimo wyżej wymienionych dowodów zawody humanistyczne nigdy całkowicie nie zanikną a jedynie ograniczą liczebność. Obecnie tylko najlepsi na swych kierunkach, którzy rozwijają się również na własną rękę mogą liczyć na pracę w tym sektorze. Jednak zarówno liczebność jak i wysokie kwalifikacje konkurencji nie upraszczają drogi do upragnionego stanowiska.

Archiwum kategorii 'Szkoły'

Praca na etacie czy na własny rachunek?

Praca na etacie czy na własny rachunek? Dzisiaj przed ludźmi często pojawia się wybór: pracować dla siebie lub na etacie. Obie możliwości wydają się mieć swoje plusy i minusy. Którą z nich wybrać? Dany rodzaj pracy będzie odpowiedni dla osób z określonymi oczekiwaniami i możliwościami. I tak pracować dla siebie dla niektórych oznaczać może przede wszystkim większą niezależność oraz plan i organizację pracy tak jak nam najbardziej odpowiada. Często dzięki temu możemy zarobić więcej, jednak będzie to zależało od naszego nakładu pracy. Niestety, często zdarza się, że pracować trzeba o wiele dłużej niż standardowe osiem godzin. Wiąże się to również z o wiele większą odpowiedzialnością, ponieważ za organizację i przeprowadzenie wszystkiego odpowiadamy my sami. Zdecydowanie jest to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie niezależność i nie boją się ryzyka. Dla pozostałych lepszym rozwiązaniem będzie praca na etacie, czyli praca dla kogoś. Może nam nie odpowiadać to, że będziemy musieli wykonywać czyjeś polecenia i niewiele będzie zależało od nas. W dodatku nasza swoboda i samodzielność będą poważnie ograniczone chociażby sztywnymi godzinami pracy i regulaminem firmy. Z drugiej strony, możemy skupić się tylko na swojej części zadania i nie interesować się pozostałymi obszarami działalności firmy. Dla tych osób, które nie wykazują zbyt wielkiej aktywności czy inicjatywy fakt, że po godzinach pracy nic nas nie musi obchodzić będzie świetną wiadomością. A nawet jeśli firma upadnie, będziemy martwić się jedynie znalezieniem dla siebie nowego zatrudnienia, a już nie będziemy przejmować się uregulowaniem setek spraw finansowych, gospodarczych czy prawnych. Sami musimy zdecydować, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze.

Archiwum kategorii 'Szkoły'

Studiowanie dwóch kierunków

Studiowanie dwóch kierunków Dzisiaj coraz popularniejsze staje się studiowanie dwóch kierunków. Wiele osób postrzega to jako szansę na zdobycie większego wykształcenia, jak również zwiększenie swoich szans na rynku pracy. Dzięki temu mogą również rozwijać swoje zainteresowania, które często nie ograniczają się do jednego kierunku. Jednak coraz częściej podnoszą się głosy, że nie jest to dobry system. Niewątpliwie, w wydatny sposób umożliwia poszerzenie horyzontów i dzięki temu studenci mają rozleglejsze wykształcenie. Dodatkowo, jeśli wybór kierunków jest przemyślany i uzupełniają się one nawzajem, mogą w istotny sposób poprawić swoją sytuację na rynku pracy. Ponieważ faktem jest, że skończenie tylko jednego kierunku to dzisiaj za mało i często pracodawcy wymagają więcej. Jednak to tylko jedna strona medalu. Nie powinno się podejmować studiów na dwóch kierunkach, jeśli nie jest się przygotowanym na przynajmniej dwa razy bardziej wytężoną naukę niż w przypadku jednego kierunku. Może się to przedłożyć na oceny i ilość poprawek. Przez to zostanie nam jeszcze mniej wolnego czasu na życie towarzyskie czy podjęcie dorywczej pracy lub odrobienie praktyk. Żeby tego wszystkiego było mało, często same uczelnie nie pomagają dwukierunkowcom, nie idąc im na rękę w kwestiach planu zajęć czy terminów egzaminów. A jeśli w dodatku wybór kierunków nie był fortunny, może się okazać, że i tak nie uda się zdobyć wymarzonej lub jakiejkolwiek pracy i pozostanie nam tylko poczucie zmarnowanego czasu. Dlatego przed podjęciem decyzji o studiowaniu dwóch kierunków należy naprawdę dobrze się nad tym zastanowić.

Następne