Jak wybrać kierunek studiów

Jak wybrać kierunek studiów Rozpoczyna się gorący okres dla wszystkich świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich, i maturzystów. Już za kilka dni dowiemy się jak sprostali najtrudniejszemu egzaminowi w ich dotychczasowej edukacji. W ostatnich latach często słyszeliście zapewne o bezrobotnych absolwentach kierunków humanistycznych, oraz deficycie rynku pracy w inżynierów, a także wykwalifikowanych pracowników fizycznych i technicznych. Wobec tego co postanowić? Zasięgnij opinii starszych studentów, oni już zdążyli zweryfikować swoje przewidywania z rzeczywistością uniwersytecką. Skorzystaj z „sylabusa”- sprawdź czego właściwie będziesz się uczył, sprawdź czy twój kierunek studiów nie jest objęty programem kierunków zamawianych czy jednym z programów unijnych, to pozwoli Ci między innymi otrzymywać dodatkowe wsparcie finansowe, uatrakcyjni same studia (wiele wyjazdów np. do zakładów pracy, na targi edukacyjne czy po prostu zajęcia terenowe), czy pozwoli na ciekawe staże u współpracujących z uniwersytetem regionalnych pracodawców. Jednak najważniejszym jest uświadomienie sobie jakie kierunki są najbliższe naszym zainteresowaniom. Nie jest rozsądnym poświęcać się i wybierać studia tylko dlatego, że są popularne. Najważniejsze aby nauka była dopełnieniem zainteresowań, wówczas nie tylko same wieczory poświęcone edukacji, ale i przyszła praca nie będzie przykrą koniecznością ale dopełnieniem zainteresowań, niezależnie od tego czy posiadasz umysł ścisły czy humanistyczny.

Czy warto studiować za granicą?

Czy warto studiować za granicą? Ludzie mają dzisiaj wiele możliwości w kwestii edukacji wyższej. Jedną z nich jest możliwość studiowania za granicą. Wiele osób poważnie rozważa podjęcie takiej ścieżki rozwoju. Niejednokrotnie jednak wahają się, czy byłaby to właściwa decyzja. Często nie są pewni, czy dadzą sobie radę i czy w ogóle powinni próbować dostać się na zagraniczną uczelnię. Wiele osób chciałoby podjąć się takiego wyzwania, jednak nie mają pewności, czy dzięki temu osiągną jakieś wymierne korzyści. Czy decydując się na zagraniczne studia, zwiększą swoje szanse na lepsze życie w przyszłości? Te obawy są niepotrzebne, ponieważ jak najbardziej warto podjąć się takiego studiowania. Można śmiało przyjąć, że wyjechać na studia za granicę powinien każdy, kto chce zdobyć doświadczenie niezbędne na polskim i zagranicznym rynku pracy. Dzięki podjęciu studiów na zagranicznej uczelni otwiera się przed nami możliwość nie tylko zdobycia często lepszego wykształcenia niż w Polsce, ale również wypracowania w sobie większej samodzielności i zaradności. Ponieważ będzie to od nas wymagało odnalezienia się w innym kraju o odmiennym języku i kulturze, będziemy musieli wykazać się nie lada odwagą, jak również elastycznością i tolerancją. Co więcej, będziemy mieć możliwość podjęcia pracy w kraju studiowania, co pozwoli nam na zdobycie ważnego życiowego doświadczenia. Tym samym będziemy mogli wykazać się tym, czego dzięki temu się nauczymy, co będzie bardzo dużym atutem w momencie ukończenia studiów i poszukiwania pracy. Dlatego jeśli tylko ktoś zastanawia się nad studiowaniem za granicą, nie powinien się wahać i spróbować swoich sił.

Studia humanistyczne a rynek pracy

Studia humanistyczne a rynek pracy W obecnych czasach gdzie dostęp do szkolnictwa jest powszechny wiele młodych osób nie poprzestaje na wykształceniu średnim. Nasz kraj oferuje bezpłatne studia które kilka lat wcześniej były wybierane również z powodu odroczenia obowiązkowej służby wojskowej. Dziś jednak nie jest ona już utrzymywana, mimo to duży odsetek maturzystów podejmuje dalszą naukę. Studia na kierunkach ścisłych ściśle opierają się na fizyce i matematyce, jednak duża część społeczeństwa ma z tymi przedmiotami problemy. Alternatywą są kierunki humanistyczne, których jest wiele rodzai i specjalności. Duże ilości osób je wybierających nie do końca czasem zdają sobie sprawę, iż posad o takich specjalnościach jest niewiele porównując z ilością kształcących się na nich osób. Posad takich jak nauczyciele, korepetytorzy, historycy ubywa, co jest ściśle związane z niżem demograficznym. Kolejnym powodem dla którego praco dawcy wybierają osoby z wykształceniem technicznym jest fakt, iż nabyli Oni w mniejszym bądź większym stopniu znajomość programów komputerowych czy samego sprzętu, co jest w obecnych czasach niezbędne. Ciągła modernizacja i informatyzacja stanowisk pracy mająca przełożyć się na zwiększenie wydajności ciągnie za sobą potrzebę dobrej znajomości najnowszych technologii. Mimo wyżej wymienionych dowodów zawody humanistyczne nigdy całkowicie nie zanikną a jedynie ograniczą liczebność. Obecnie tylko najlepsi na swych kierunkach, którzy rozwijają się również na własną rękę mogą liczyć na pracę w tym sektorze. Jednak zarówno liczebność jak i wysokie kwalifikacje konkurencji nie upraszczają drogi do upragnionego stanowiska.

„Studia- trudny wybór na całe życie”

„Studia- trudny wybór na całe życie” Studia są bardzo ważne w dalszej karierze. Tylko nieliczne osoby już od klas podstawowych czy chociażby czasów gimnazjalnych wiedziały na jakie studia chcą iść i jaki zawód chcą w przyszłości wykonywać. Jednakże trzy czwarte osób wybiera kierunek dalszego kształcenia dopiero w klasie maturalnej. Jest też grupka osób , która wybiera studia na tzw. „chybił-trafił”. Polemizowałabym ze słusznością tej decyzji, ponieważ wiele osób dokonuje takiego wyboru nieprzemyślanie i potem latami żałuje swojej decyzji. Czasami zdarzy się, że ktoś dobrze wybrał, jednakże zazwyczaj jedni z nielicznych uważają, że zmarnowali tylko swój potencjał jaki posiadali. Takie zachowanie jest trochę infantylne i nieodpowiedzialne, więc wybór edukacji wyższej powinien być przemyślany. Tym bardziej, że to właśnie po studiach przyjdzie czas na rozwój naszej kariery zawodowej. Zanim wybierzemy to czego chcemy się w przyszłości uczyć i z czym wiążemy nasze dalsze plany odpowiedzmy sobie na dwa pytania : „ W jakim zawodzie widzę swoją dalszą karierę? ” i „ Co chcę w życiu robić?” Przemyślmy nasza decyzje, abyśmy będąc przyjmowani w poczet studentów wiedzieli, że wybraliśmy dobrze, że nie będziemy tego żałować, że to właśnie w tej dziedzinie chcemy się rozwijać- a od tej decyzji jest tylko niewielki kroczek do tego byśmy zasłynęli z tego co robimy najlepiej.

Studia wyższe, drugi kierunek studiów, czy warto?

Studia wyższe, drugi kierunek studiów, czy warto? Wobec całego zamieszkania z odpłatnością za studiowanie na drugim kierunków studiów, oraz przywróceniu możliwości bezpłatnego odbywania edukacji na dwóch kierunkach warto się zastanowić czy w ogóle warto taką ewentualność rozważać. Oczywiście zależy to od motywacji i możliwości poszczególnych osób, jednakże z całą odpowiedzialnością odpowiadam, warto. W dzisiejszym świecie ogrom informacji jaki do nas dociera wymusza nie tylko nauczania kierunkowego ale i zawężenia specjalizacji. Jednakże aby nie tylko być technicznym odtwórcą umiejętności zdobytych na studiach, ale także móc spojrzeć na pewne zagadnienia szerzej należy posiadać holistyczny pogląd na wiele zagadnień. Oczywiście jest to możliwe bez drugiego kierunku, ale nie jest „udokumentowane” co bywa równie ważne co umiejętności. Abstrahując, również drugi kierunek studiów zwiększa szanse na znalezienie pracy (dodatkowy obszar poszukiwań), ale jednocześnie wyrabia w nierzadko roztargnionym umyśle, coś co pozwoli mu podołać temu wyzwaniu- jest to systematyczność i samodyscyplina, a bez tych cech próżno stawiać pierwsze kroki w życiu zawodowym. Poza nadmienionymi cechami prawdziwy człowiek renesansu zapewne nie zamykał by się w wąskiej specjalizacji, a przecież do takich chce należeć każdy kto postanowił przez kilka lat swojego życia zdobywać wiedzę na wymarzonym uniwersytecie?!

Studia zaoczne czy dzienne? – dylemat

Studia zaoczne czy dzienne? - dylemat Młodzi ludzie kończący szkoły średnie chcą się dalej kształcić i zdobywać wiedzę, pozornie staje to na drodze ich niezależności finansowej jak i rozpoczęciu kariery zawodowej. Ten dylemat jest powszechny a mimo to rozwiązanie nie jest wszystkim jasne. Jak wiadomo każdy z Nas jest wyjątkowy i niepowtarzalny, co zarówno komplikuje wiele rzeczy jak i sprawia, że świat jest piękny. Dlatego też młodzi którzy kurczowo pragną niezależności powinni wybrać studia zaoczne które zarówno dadzą im upragnione wykształcenie jak i pozorną wolność. Któż z dorosłych bowiem nie wie, że po rozpoczęciu pracy często wzdycha się do lat szkolnych ? Dla zdecydowanych jednak jest to świetna droga rozwoju! W ciągu tygodnia możemy pracować, nierzadko zdarza się też iż udaje się znaleźć pracę w kierunku pokrewnym do naszych studiów na stanowisku pomocnika lub praktykanta. Daje to nieocenioną możliwość sprawdzenia jak ich przyszły zawód wygląda w praktyce jak i podłapać od doświadczonych ludzi informacji i zasięgnąć ich opinii. Zaś dla ludzi wolących poczekać z podjęciem stałej pracy zarobkowej studia dzienne będą o niebo lepsze, zajęcia rozłożą się w ciągu tygodnia co zapobiegnie kumulacji nauki i zaliczeń. Ta droga pozwoli również na skosztowanie popularnego „studenckiego życia”, które to potrafi być czasem wyjątkowo wyczerpujące. Podsumowując wybór studiów zaocznych jest dobrym rozwiązaniem dla ludzi chcących posmakować pracy i uniezależnić się np. od rodziców. Natomiast dla ludzi którzy nie chcą za wszelką cenę żyć na własny rachunek studia dzienne będą odpowiednia.