Studia humanistyczne a rynek pracy

Studia humanistyczne a rynek pracy W obecnych czasach gdzie dostęp do szkolnictwa jest powszechny wiele młodych osób nie poprzestaje na wykształceniu średnim. Nasz kraj oferuje bezpłatne studia które kilka lat wcześniej były wybierane również z powodu odroczenia obowiązkowej służby wojskowej. Dziś jednak nie jest ona już utrzymywana, mimo to duży odsetek maturzystów podejmuje dalszą naukę. Studia na kierunkach ścisłych ściśle opierają się na fizyce i matematyce, jednak duża część społeczeństwa ma z tymi przedmiotami problemy. Alternatywą są kierunki humanistyczne, których jest wiele rodzai i specjalności. Duże ilości osób je wybierających nie do końca czasem zdają sobie sprawę, iż posad o takich specjalnościach jest niewiele porównując z ilością kształcących się na nich osób. Posad takich jak nauczyciele, korepetytorzy, historycy ubywa, co jest ściśle związane z niżem demograficznym. Kolejnym powodem dla którego praco dawcy wybierają osoby z wykształceniem technicznym jest fakt, iż nabyli Oni w mniejszym bądź większym stopniu znajomość programów komputerowych czy samego sprzętu, co jest w obecnych czasach niezbędne. Ciągła modernizacja i informatyzacja stanowisk pracy mająca przełożyć się na zwiększenie wydajności ciągnie za sobą potrzebę dobrej znajomości najnowszych technologii. Mimo wyżej wymienionych dowodów zawody humanistyczne nigdy całkowicie nie zanikną a jedynie ograniczą liczebność. Obecnie tylko najlepsi na swych kierunkach, którzy rozwijają się również na własną rękę mogą liczyć na pracę w tym sektorze. Jednak zarówno liczebność jak i wysokie kwalifikacje konkurencji nie upraszczają drogi do upragnionego stanowiska.

Praca na etacie czy na własny rachunek?

Praca na etacie czy na własny rachunek? Dzisiaj przed ludźmi często pojawia się wybór: pracować dla siebie lub na etacie. Obie możliwości wydają się mieć swoje plusy i minusy. Którą z nich wybrać? Dany rodzaj pracy będzie odpowiedni dla osób z określonymi oczekiwaniami i możliwościami. I tak pracować dla siebie dla niektórych oznaczać może przede wszystkim większą niezależność oraz plan i organizację pracy tak jak nam najbardziej odpowiada. Często dzięki temu możemy zarobić więcej, jednak będzie to zależało od naszego nakładu pracy. Niestety, często zdarza się, że pracować trzeba o wiele dłużej niż standardowe osiem godzin. Wiąże się to również z o wiele większą odpowiedzialnością, ponieważ za organizację i przeprowadzenie wszystkiego odpowiadamy my sami. Zdecydowanie jest to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie niezależność i nie boją się ryzyka. Dla pozostałych lepszym rozwiązaniem będzie praca na etacie, czyli praca dla kogoś. Może nam nie odpowiadać to, że będziemy musieli wykonywać czyjeś polecenia i niewiele będzie zależało od nas. W dodatku nasza swoboda i samodzielność będą poważnie ograniczone chociażby sztywnymi godzinami pracy i regulaminem firmy. Z drugiej strony, możemy skupić się tylko na swojej części zadania i nie interesować się pozostałymi obszarami działalności firmy. Dla tych osób, które nie wykazują zbyt wielkiej aktywności czy inicjatywy fakt, że po godzinach pracy nic nas nie musi obchodzić będzie świetną wiadomością. A nawet jeśli firma upadnie, będziemy martwić się jedynie znalezieniem dla siebie nowego zatrudnienia, a już nie będziemy przejmować się uregulowaniem setek spraw finansowych, gospodarczych czy prawnych. Sami musimy zdecydować, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze.

Warunki pracy kiedyś i dziś

Warunki pracy kiedyś i dziś Rzeczą dla wszystkich oczywistą jest to, że każdy człowiek musi pracować. Często mamy na ten temat różne zdanie, ponieważ pomimo tej oczywistej konieczności zdecydowanie nie każdy lubi tym się zajmować. Jednak nie powinniśmy tak bardzo narzekać, ponieważ w porównaniu z wcześniejszymi czasami warunki pracy dość znacznie się zmieniły – można powiedzieć, że zdecydowanie na lepsze. Dawniej, w przeciwieństwie do czasów współczesnych, nie przejmowano się życiem i zdrowiem ludzi i nie znano ani nie stosowano zasad BHP, w rezultacie czego częste były wypadki. Ponadto, praca najczęściej odbywała się bez zastosowania nawet nie zaawansowanej, ale nawet jakiejkolwiek technologii, lecz zamiast tego wszystko trzeba było przeprowadzać ręcznie. Nie powinniśmy również zapominać o tym, że dawniej pracowano o wiele więcej i dłużej, nieraz od świtu do nocy. Jakby tego było mało, w wielu przypadkach w miejscu pracy panowały szkodliwe warunki, które skutkowały różnymi dolegliwościami i chorobami. Wszystkie te niekorzystne zjawiska składały się na przeciętnie dość krótkie życie robotników i robotnic. Na nasze szczęście, ta sytuacja uległa zdecydowanej poprawie w czasie ostatnich 100 lat. Dzisiaj normą jest ochrona zdrowia pracownika, co jest zapewnione przez odpowiednie przepisy. Dzięki rozwojowi technologicznemu możemy korzystać w pracy z licznych ułatwień, jakich dostarczają nam różne maszyny i urządzenia. Ponadto, dzięki większej efektywności pracujemy zdecydowanie krócej niż kiedyś. W związku ze zmianami, jakie dokonały się na świecie, wielu z nas nie wykonuje pracy fizycznej, tyko umysłową. Dzięki postępowi zarówno w technice, jak i w organizacji pracy ludzie obecnie mogą cieszyć się lepszym zdrowiem, jak również dłuższym życiem niż powszechnie spotykało się w przeszłości.

„Praca dla absolwentów- raj czy piekło ?”

„Praca dla absolwentów- raj czy piekło ?” W dzisiejszych czasach szukanie pracy wśród młodych ludzi to nie lada wyzwanie. Znalezienie zatrudnienia zgodnego ze swoim wykształceniem graniczy niemal z cudem, a zarobki w Polsce nie zapewniają godnego bytu. Płaca minimalna często nie wystarcza na pokrycie rachunków, a co za tym idzie na usamodzielnienie się. Sfrustrowani absolwenci studiów wyższych coraz częściej decydują się na wyjazd za granice. Czy to dobra decyzja? Z pewnością praca na zachodzie pozwala na zarobienie większych pieniędzy niż w ojczystym kraju i odłożenie oszczędności na kupno mieszkania. Wyższe płace pozwalają także na lepsze standardy życia, a co za tym idzie założenie rodziny. To nie przypadek, ze Polki w Wielkiej Brytanii rodzą dwa razy więcej dzieci niż w Polsce. Warunki socjalne oraz godna płaca to czynniki, które pozwalają zdecydować się na macierzyństwo. Co zrobić, by młodzi ludzie nie wyjeżdżali za chlebem? Na to pytanie nie prostej odpowiedzi, a sami zainteresowani odpowiadają, ze szybko do kraju nie wrócą. Politycy prześcigają się w obietnicach i zapewniają o rozwiązaniach pozwalających na powrót Polaków do ojczyzny, jednak realizacja tego procesu w najbliższym czasie jest bardzo wątpliwa. Dopóki sytuacja na rynku pracy dla młodych ludzi nie ulegnie faktycznej poprawie, absolwenci szkół wyższych będą wciąż masowo emigrować za granice, a nawet osiedlać się tam na stałe i zakładać rodziny. W okresie niżu demograficznego jest to bardzo niepokojące, dlatego powinniśmy podjąć realne kroki by zatrzymać wykształconych ludzi i przyszłą elitę naszego narodu w ojczyźnie.