Kariera- umiejętności miękkie

Kariera- umiejętności miękkie Asertywność, praca zespołowa, komunikacja werbalna, niewerbalna, współpraca i kooperacja- czyli umiejętności miękkie stają się głównym elementem wielu rozmów rekrutacyjnych, dlaczego i czy warto nad nimi pracować? Staje się tak ponieważ, tych umiejętności nie jesteśmy w stanie miarodajnie udowodnić żadnymi certyfikatami, dyplomami a jedynie w bezpośrednim kontakcie z drugą osobą. Jako potencjalny pracownik musisz odnajdywać się w zespole, stąd tego typu pytania. Jednakże nie należy patrzeć na ten proces w kategorii zła koniecznego. Jeśli praca przekracza nasze naturalne predyspozycje, czy przyszły szef oczekuje od nas cech których nie posiadamy jak przebojowość, komunikatywność, czy po prostu jesteśmy nieśmiali pozwoli to na nieangażowanie się w zajęcia które będą dla nas uciążliwe. Część tych kompetencji możemy również wypracować. Rozpocznijmy od analizy własnej osoby. Poznajmy własne mocne i słabe strony, swoje atuty pielęgnujmy a nad brakami ciężko pracujmy. Stawianie sobie zadań i wielokrotnie je powtarzajmy, nawet pomimo wielu błędów, nie bójmy się zapytać o opinię bliskich oni widzą to lepiej. Nieraz najlepszym wyjściem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy specjalisty i udanie się na kurs czy szkolenie, trener wie jak wypracować newralgiczne umiejętności. Jest to niezwykle ważnie gdyż to nie tylko dodatkowy atut dla budowania kariery zawodowej, ale również powszechnie przydatne umiejętności w życiu prywatnym i codziennych, kontaktach z otoczeniem i przyjaciółmi.

Uniwersytet czy kariera zawodowa

Uniwersytet czy kariera zawodowa Wielu z absolwentów szkół średnich, techników czy szkół zawodowych podnosi temat braku wymiernych korzyści z podjęcia studiów na uniwersytetach czy ogólnie uczelniach wyższych. Oczywiście nie są to argumenty bezpodstawne, zwłaszcza wobec wniosków wysnuwanych z analizy obecnego rynku pracy. Aktualnie cenieni na scenie zawodowej pracownicy posiadający konkretne umiejętności techniczne. Wielu spośród absolwentów szkół technicznych i szkół uczących konkretnego zawodu odnajduje się szybciej zatrudnienie. Dlatego też przedstawiciele profesji takich jak elektrycy czy monterzy instalacji technicznych, budowlańcy czy ogólnie pracownicy fizyczni posiadający specjalistyczne uprawnienia, jak prawo jazdy na szczególne pojazdy są poszukiwanymi osobami. Jednakże czy to oznacza iż nie warto podjąć trudu na kolejne lata nauki. Tym co wyróżnia jednakże uczelnie wyższe to szerszy horyzont możliwości uzyskiwany z dniem odebrania dyplomu ukończenia chociażby uniwersytetu. Wówczas nie tylko masz większy wybór, ale zyskujesz umiejętności które pozwolą poszukiwać w dalszym stopniu wiedzy. Także lata spędzone na uniwersytecie są przez znaczną większość ich absolwentów uważane za lata nie do powtórzenia. Są to setki nowych znajomości, wiele nowych doświadczeń, przyjaźnie nieraz na długie lata. Nie oznacza to, że studia są czymś co musi przeżyć każdy aby to osiągnąć, ale dlaczego rezygnować z czegoś tak pięknego, a przede wszystkim z własnych pasji?

„Co ma nauka do kariery?”

„Co ma nauka do kariery?” Nuda, deszczowa pogoda, brak zajęcia, a znajomi zajęci- czy często spotykasz się z takim scenariuszem? Jeśli tak to ten tekst jest w sam raz dla Ciebie! Może pora powiedzieć dość monotonii ? Zacznij dobrze wykorzystywać ten czas i zadziałaj coś w kierunku wykształcenia! W obecnym ,dwudziestym pierwszym wieku, gdzie problem analfabetyzmu jest coraz niższy, a wykształcenie jest na bardzo wysokim poziomie nauka jest możliwa na wiele sposobów. W dzisiejszej dobie technologii możesz to robić nawet nie wychodząc z domu! Nietypowe choroby, ciekawe informacje, wiele przydatnych faktów, zjawisk, zapierające dech w piersiach retrospekcje czy dokładnie wyjaśnione ćwiczenia? Czemu nie? Wiele portali oferuje e-edukację, która świetnie przygotuję Cię do dostania się na wymarzone studia, które później stanowią furtkę do pełnej rozgłosu i prestiżu kariery. Pomyśl jak dużo dobrego może Cię spotkać, jeśli tylko rozważnie i przemyślanie wybierzesz kierunek edukacji, a Twoje wyniki będą ponadprzeciętne? Wszystko zależy od Ciebie tylko pamiętaj, że potrafisz więcej niż Ci się wydaje, a początkowe porażki czy niepowodzenia to tylko takie drobne przeszkody. Jeśli tylko pokonasz to spotka Cię wymarzona nagroda-sława i kariera. Przemyśl to i umiejętnie wykorzystaj wiedze, którą już masz i którą nadal możesz jeszcze powiększyć.

Wędrówka po szczeblach kariery

Wędrówka po szczeblach kariery Praca. Stałe zatrudnienie na godnych warunkach, szczyt marzeń niektórych z Nas. Dbamy o swoje stanowiska, staramy się dobrze wypadać w oczach przełożonych, być sumiennymi i pracowitymi. Czy to wystarczy na drodze do sukcesu i awansu ? Cechy te z pewnością są bardzo potrzebne, wręcz niezbędne byśmy mogli zaistnieć w firmie w której pracujemy i uzyskać szacunek kolegów i poczucie dobrze wykonywanej pracy. Obecnie, przy rozwoju technologii który dokonuje się dosłownie na Naszych oczach wyżej wymienione cechy nie wystarczają. Człowiek nie chce stać w miejscu, chce się doskonalić, tak i My musimy czasem na własną rękę sięgać po nowości w dziedzinie naszej pracy. Musimy wyszukiwać nowe sposoby jej realizacji i nauczyć się współgrać z nieodłącznymi już automatami. Trzeba podnosić kompetencje i czasami zaskakiwać pozostałych innowacyjnymi i niecodziennymi pomysłami które nie tylko ułatwią ale i zwiększą wydajność pracy. Powinniśmy też rozszerzać zakres swych możliwości ale i działać w grupie i pomagać reszcie zespołu. Na niewielu stanowiskach możemy zdziałać coś jako jednostka, trzeba współdziałać, komunikować się, czasem nie tylko z lokalnie występującymi kolegami z pracy ale też czerpać w miarę możliwości od kolegów z innych państw. Samodoskonalenie, praca w grupie i innowacyjne myślenie to klucz do awansu w nowoczesnej firmie.

Kariera- staże i praktyki

Kariera- staże i praktyki Spotkałem się niejednokrotnie przeglądając oferty pracy z groteskowym sformułowaniem: „ Przyjmę do pracy z dwuletnim doświadczeniem osobę z wykształceniem wyższym, wiek 25 lat”. Oczywiście nieco przejaskrawiłem, ale czy rzeczywiście nie warto przygotować się na podobne wymagania. Aby temu sprostać należy przedsięwziąć pewne kroki już na studiach. Możesz jeszcze nie posiadając szczególnych umiejętności dołożyć istotną cegiełkę do budowania swojego CV. Wiem, ze to jest możliwe i niezwykle przydatne. Odwiedzajmy Uczelniane Biura Karier, zapytajmy o praktyki. Wielu pracodawców chętnie przyjmuje młodych ludzi, nie wymagając wiele, poza chęcią do nauki. Niezależnie od natłoku zajęć na uczelni kilka godzin tygodniowo przez 2-3 miesiące rocznie jest nie tylko czasem możliwym do odnalezienia, ale również inwestycją we własną przyszłość. Poznasz lokalny rynek pracy, rozwiniesz swe umiejętności interpersonalne, w końcu będziesz pracować z ludźmi w różnym wieku i na różnych stanowiskach, sam podniesiesz swoją samoocenę co jest nieraz równie ważne co umiejętności tzw. miękkie. Po kilku takich „turach” w przeciągu 5 lat edukacji uzbierasz kilka interesujących miesięcy, jeśli już nie lat doświadczeń. Jeśli dołożysz do tego nienajgorsze wynik na dyplomie, swój urok osobisty i nieprzeciętną osobowość masz o wiele większe szanse od rówieśników już na starcie poszukiwań pierwszej poważnej pracy. Do dzieła!

„Kariera czy macierzyństwo ?”

„Kariera czy macierzyństwo ?” Spot najnowszej kampanii Fundacji Mamy i Taty pod hasłem „ Nie odkładaj macierzyństwa na potem” wywołał w sieci niemałe obudzenie. Polki co raz częściej odkładają macierzyństwo na później. Kariera i własny biznes decydują o tym, ze założenie rodziny schodzi na drugi plan. Kobiety chcą być niezależne i pragną spełniać się zawodowo. Model rodziny, w której mężczyzna pracuje, a kobieta zajmuje się domem, powoli odchodzi do lamusa. Dziś obowiązki rozkładają się po równo miedzy obojgiem partnerów. Jak w tej pogoni za pieniędzmi znaleźć miejsce na wychowywanie dziecka? Dużym ułatwieniem jest wprowadzenie urlopów tacierzyńskich. W Polsce trwa on jedynie dwa tygodnie, w Szwecji za to aż 240 dni! Pozwala to nie tylko odciążyć matkę w opiece nad malcem, ale także zmienić stosunek pracodawców w zatrudnianiu młodych kobiet. W tej sytuacji szanse odejścia na urlop rodzicielski są takie same po jednej, jak i po drugiej stronie. Żłobki i przedszkola również sprzyjają pogodzeniu kariery z macierzyństwem. Zapotrzebowanie na nie jest ogromne i z racji braku miejsc powstaje ich coraz więcej. W okresie niżu demograficznego należy zachęcać młode małżeństwa do decydowania się na założenie rodziny, jednak powinniśmy stawiać na metody uwzględniające samorealizację kobiet i ich rozwój osobisty, pomagające im w pogodzeniu roli matki z sukcesem zawodowym. Wzorce możemy czerpać też z niektórych krajów zachodnich, gdzie z powodzeniem udaję się im osiągnąć ten cel, a liczba urodzonych dzieci z roku na rok wzrasta.

Następne