Archiwum kategorii 'Kariera'

Kariera- umiejętności miękkie

Kariera- umiejętności miękkie Asertywność, praca zespołowa, komunikacja werbalna, niewerbalna, współpraca i kooperacja- czyli umiejętności miękkie stają się głównym elementem wielu rozmów rekrutacyjnych, dlaczego i czy warto nad nimi pracować? Staje się tak ponieważ, tych umiejętności nie jesteśmy w stanie miarodajnie udowodnić żadnymi certyfikatami, dyplomami a jedynie w bezpośrednim kontakcie z drugą osobą. Jako potencjalny pracownik musisz odnajdywać się w zespole, stąd tego typu pytania. Jednakże nie należy patrzeć na ten proces w kategorii zła koniecznego. Jeśli praca przekracza nasze naturalne predyspozycje, czy przyszły szef oczekuje od nas cech których nie posiadamy jak przebojowość, komunikatywność, czy po prostu jesteśmy nieśmiali pozwoli to na nieangażowanie się w zajęcia które będą dla nas uciążliwe. Część tych kompetencji możemy również wypracować. Rozpocznijmy od analizy własnej osoby. Poznajmy własne mocne i słabe strony, swoje atuty pielęgnujmy a nad brakami ciężko pracujmy. Stawianie sobie zadań i wielokrotnie je powtarzajmy, nawet pomimo wielu błędów, nie bójmy się zapytać o opinię bliskich oni widzą to lepiej. Nieraz najlepszym wyjściem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy specjalisty i udanie się na kurs czy szkolenie, trener wie jak wypracować newralgiczne umiejętności. Jest to niezwykle ważnie gdyż to nie tylko dodatkowy atut dla budowania kariery zawodowej, ale również powszechnie przydatne umiejętności w życiu prywatnym i codziennych, kontaktach z otoczeniem i przyjaciółmi.

Archiwum kategorii 'Kariera'

Uniwersytet czy kariera zawodowa

Uniwersytet czy kariera zawodowa Wielu z absolwentów szkół średnich, techników czy szkół zawodowych podnosi temat braku wymiernych korzyści z podjęcia studiów na uniwersytetach czy ogólnie uczelniach wyższych. Oczywiście nie są to argumenty bezpodstawne, zwłaszcza wobec wniosków wysnuwanych z analizy obecnego rynku pracy. Aktualnie cenieni na scenie zawodowej pracownicy posiadający konkretne umiejętności techniczne. Wielu spośród absolwentów szkół technicznych i szkół uczących konkretnego zawodu odnajduje się szybciej zatrudnienie. Dlatego też przedstawiciele profesji takich jak elektrycy czy monterzy instalacji technicznych, budowlańcy czy ogólnie pracownicy fizyczni posiadający specjalistyczne uprawnienia, jak prawo jazdy na szczególne pojazdy są poszukiwanymi osobami. Jednakże czy to oznacza iż nie warto podjąć trudu na kolejne lata nauki. Tym co wyróżnia jednakże uczelnie wyższe to szerszy horyzont możliwości uzyskiwany z dniem odebrania dyplomu ukończenia chociażby uniwersytetu. Wówczas nie tylko masz większy wybór, ale zyskujesz umiejętności które pozwolą poszukiwać w dalszym stopniu wiedzy. Także lata spędzone na uniwersytecie są przez znaczną większość ich absolwentów uważane za lata nie do powtórzenia. Są to setki nowych znajomości, wiele nowych doświadczeń, przyjaźnie nieraz na długie lata. Nie oznacza to, że studia są czymś co musi przeżyć każdy aby to osiągnąć, ale dlaczego rezygnować z czegoś tak pięknego, a przede wszystkim z własnych pasji?

Archiwum kategorii 'Kariera'

„Co ma nauka do kariery?”

„Co ma nauka do kariery?” Nuda, deszczowa pogoda, brak zajęcia, a znajomi zajęci- czy często spotykasz się z takim scenariuszem? Jeśli tak to ten tekst jest w sam raz dla Ciebie! Może pora powiedzieć dość monotonii ? Zacznij dobrze wykorzystywać ten czas i zadziałaj coś w kierunku wykształcenia! W obecnym ,dwudziestym pierwszym wieku, gdzie problem analfabetyzmu jest coraz niższy, a wykształcenie jest na bardzo wysokim poziomie nauka jest możliwa na wiele sposobów. W dzisiejszej dobie technologii możesz to robić nawet nie wychodząc z domu! Nietypowe choroby, ciekawe informacje, wiele przydatnych faktów, zjawisk, zapierające dech w piersiach retrospekcje czy dokładnie wyjaśnione ćwiczenia? Czemu nie? Wiele portali oferuje e-edukację, która świetnie przygotuję Cię do dostania się na wymarzone studia, które później stanowią furtkę do pełnej rozgłosu i prestiżu kariery. Pomyśl jak dużo dobrego może Cię spotkać, jeśli tylko rozważnie i przemyślanie wybierzesz kierunek edukacji, a Twoje wyniki będą ponadprzeciętne? Wszystko zależy od Ciebie tylko pamiętaj, że potrafisz więcej niż Ci się wydaje, a początkowe porażki czy niepowodzenia to tylko takie drobne przeszkody. Jeśli tylko pokonasz to spotka Cię wymarzona nagroda-sława i kariera. Przemyśl to i umiejętnie wykorzystaj wiedze, którą już masz i którą nadal możesz jeszcze powiększyć.

Archiwum kategorii 'Kariera'

Własny biznes

Własny biznes W jednym ze swych utworów muzycznych ceniony raper polskiej sceny rozrywkowej zachwalał atuty własnej działalności gospodarczej słowami „bo to jest to! własny biznes i nie będę się prosić”. To co autor Przemysław Frencel (pseudonim Hans) w niewybredny sposób zaakcentował jest chyba powszechnym przekonaniem większości Polaków, zwłaszcza tych którzy mieli nieprzyjemność koegzystować z despotycznym szefem. Świadczy o tym chociażby ilość nowopowstałym małym firm. Każda osoba która ma ciekawy pomysł na zarabianie pieniędzy powinna to przemyśleć. Przede wszystkim uzyskujemy niezależność, nie ma osoby która ocenia naszą pracę, pogania, krytykuje czy jest po prostu naszym przełożonym. Pojawiają się tu obawy o kwestie finansowe, o środki na start, rozliczenia z urzędami i własny dochód. Jednakże warto podjąć to ryzyko, start ułatwiają środki finansowe- tak zwane dotacje unijne na własny biznes, rozliczenia z urzędami są czaso i pracochłonne jednakże zysk może być wielokrotnością tego co otrzymywaliśmy uprzednio, a dodatkowo stajemy się elementem napędzającym gospodarkę. Dodatkowo stajemy się sami dla siebie pracodawcą i pracownikiem, wówczas wszystko co wypracujemy jest jedynie naszym zyskiem, a satysfakcja z dobrze wykonanej pracy liczy się zapewne podwójnie, odnosząc się do pewnego sloganu reklamowego , stajemy się już nie tylko bohaterem we własnym domu, ale bohaterem we własnej firmie, niekoniecznie dokonując rewolucyjnego odkrycia na miarę koła. Powodzenia.

Archiwum kategorii 'Kariera'

Jak wybrać kierunek studiów

Jak wybrać kierunek studiów Rozpoczyna się gorący okres dla wszystkich świeżo upieczonych absolwentów szkół średnich, i maturzystów. Już za kilka dni dowiemy się jak sprostali najtrudniejszemu egzaminowi w ich dotychczasowej edukacji. W ostatnich latach często słyszeliście zapewne o bezrobotnych absolwentach kierunków humanistycznych, oraz deficycie rynku pracy w inżynierów, a także wykwalifikowanych pracowników fizycznych i technicznych. Wobec tego co postanowić? Zasięgnij opinii starszych studentów, oni już zdążyli zweryfikować swoje przewidywania z rzeczywistością uniwersytecką. Skorzystaj z „sylabusa”- sprawdź czego właściwie będziesz się uczył, sprawdź czy twój kierunek studiów nie jest objęty programem kierunków zamawianych czy jednym z programów unijnych, to pozwoli Ci między innymi otrzymywać dodatkowe wsparcie finansowe, uatrakcyjni same studia (wiele wyjazdów np. do zakładów pracy, na targi edukacyjne czy po prostu zajęcia terenowe), czy pozwoli na ciekawe staże u współpracujących z uniwersytetem regionalnych pracodawców. Jednak najważniejszym jest uświadomienie sobie jakie kierunki są najbliższe naszym zainteresowaniom. Nie jest rozsądnym poświęcać się i wybierać studia tylko dlatego, że są popularne. Najważniejsze aby nauka była dopełnieniem zainteresowań, wówczas nie tylko same wieczory poświęcone edukacji, ale i przyszła praca nie będzie przykrą koniecznością ale dopełnieniem zainteresowań, niezależnie od tego czy posiadasz umysł ścisły czy humanistyczny.

Archiwum kategorii 'Kariera'

„Pasja i marzenie- analogia czy antonizm?”

„Pasja i marzenie- analogia czy antonizm?” „Masz się skupić na nauce! Pasja pasją, ale przyszłościowe wykształcenie ważniejsze!”- nawet nie wyobrażacie sobie ile marzeń i planów upadło, po usłyszeniu takich słów od rodziców. Zapewnie ich głównym argumentem był fakt, że nie da się pogodzić hobby ze szkołą. Nic bardziej mylnego! Jesteśmy przecież świadkami jak na naszych oczach wiele osób kontynuując swoje zamiłowania, od lat dziecięcych do czasów dorosłych, dokonuje niezwykłych osiągnięć i czynów, o których inni mogli sobie albo pomarzyć albo tylko wyobrazić, mając nawet inne wykształcenie niż dziedzina w której się specjalizują. Pasja a wykształcenie to dwie różne kwestie, które ogromnie się różnią. Jednakże pomyślmy logicznie- kto będzie lepszym lekarzem? Ktoś, kto od samego początku zagłębia się w tej kwestii, kto skrupulatnie dąży w tej dziedzinie od kilku lat i ktoś kogo głównym celem jest zdobycie właśnie takiego wykształcenia czy ktoś kto trafił na takie studia przypadkiem? Karierę można zrobić z każdym wykształceniem, w każdym wieku i w każdej dziedzinie do której mamy predyspozycje i talent- to tylko od nas zależy jak go wykorzystamy i czy będziemy wytrwale dążyć do wyznaczonego celu. Fakt- wykształcenie wyższe też jest bardzo ważne, ponieważ to jedna z naszych przepustek do lepszego życia, które studia nam po prostu ułatwiają.

Następne