Archiwum kategorii 'Edukacja'

Uniwersytety dla seniorów- co to oznacza dla społeczeństwa

Uniwersytety dla seniorów- co to oznacza dla społeczeństwa Wielu z nas czyta wiele książek, chodzi na szkolenia, kończy wyższe uczelnie, legitymuje się świetnym wykształceniem. Innymi słowy w wieku dwudziestu kilku lat kończy edukację i rozwija się dalej w aspekcie zawodowym. Po wielu latach pracy staje się ekspertami w swojej dziedzinie. Jednakże w pewnym momencie dochodzimy do etapu w którym te wszystkie obowiązki odkładamy a w zamian zyskujemy wolny czas- tym etapem jest emerytura. Jednakże zahartowane umysły i organizmy w ciężkiej pracy potrzebują nowych wyzwań. Po wielu latach rozwoju tęsknimy do dawnych lat, także tych studenckich. Dlaczego by ich nie powtórzyć? Naprzeciw tym potrzebom wychodzą instytucje nazywanie Uniwersytetami Trzeciego Wieku. Umożliwiają one zaktywizować osoby starsze w podeszłym wieku, ale także pozwalają wykorzystać ich bezcenne doświadczenia zdobywane podczas lat pracy. Jak widać doskonalić się może nie tylko osoba młoda pełna sił i możliwości ale także Ci wszyscy znajdujący się w podeszłym wieku. Senior dzięki minimalnej atencji może o wiele więcej zaoferować młodemu pokoleniu niż jesteśmy w stanie to sobie uświadomić, dlatego też drogi seniorze i seniorko wiec iż warto skorzystać z możliwości dawanej przez uniwersytety, nie tylko dla siebie ale również dla młodszych i mnie doświadczonych. Zróbmy wszystko aby mityczny generał Nestor i najstarszy przywódca wojsk greckich podczas wojny pod Troją, wsławiający się swym doświadczeniem i mądrością znalazł następców wśród was drodzy nestorzy rodów.

Archiwum kategorii 'Edukacja'

Kursy i szkolenia – przepustka do dobrego stanowiska ?

Kursy i szkolenia – przepustka do dobrego stanowiska ? Obecnie zarówno szkoły publiczne jak i prywatne dokładają wszelkich starań by ich absolwenci mogli po ukończeniu edukacji znaleźć dobre posady i godnie reprezentować swoje szkoły. Dyrektorzy tych placówek starają się o nowoczesne wyposażenie pracowni czy dobrą kadrę nauczycielską. Czy w obecnych, trudnych czasach to jednak wystarczy ? Dziś w obliczu wymagającego rynku pracy i automatyzacji która ogranicza ilość stanowisk jeden, nawet najlepiej opanowany zawód może nie wystarczyć. Wiele osób przyznaje, iż nie pracują w wyuczonym zawodzie, ani nawet w jemu pokrewnym. W tym miejscu pojawia się dogodna sposobność dla firm oferujących rozmaite kursy które zwiększą naszą konkurencyjność, podniosą kompetencje i pozwolą w praktyce opanować nowe umiejętności. Wielką zaletą tych kursów jest fakt, że szkolenia są intensywne co pozwala ukończyć większość z nich w przeciągu dwóch miesięcy. Część z nich zawiera w ofercie również dodatkowe specjalistyczne kursy językowe. Duży procent nabytych dokumentów je potwierdzających jest respektowana nie tylko w Polsce ale i w Unii Europejskiej a niektóre nawet na całym świecie. Ich ceny wahają się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy jednak prowadzone są fachowo, przez najlepszych specjalistów którzy mają za sobą czasem kilkanaście lat doświadczenia pracy na takim stanowisku. Pokazuje to, iż warto w siebie inwestować i kształcić się nie tylko w jednym kierunku, przewrotność obecnego rynku pracy nie pozwala na posiadanie tylko jednej specjalizacji. Te kursy często są przepustką do atrakcyjnych stanowisk zarówno w Naszym kraju jak i poza jego granicami.

Archiwum kategorii 'Edukacja'

„Czy wykształcenie, pasja i możliwości mają coś wspólnego?”

„Czy wykształcenie, pasja i możliwości mają coś wspólnego?” „Czy wykształcenie jest ważne?”- Założę się, że dziewięćdziesiąt dziewięć procent z nas choć raz było odbiorcą takiego pytania. Zapewne trzy czwarte z tych osób odpowiedziało twierdząco. Czemu nie wszyscy? Wykształcenie jest bardzo ważne, ale mając nawet tytuł doktora, a nie mając pasji jesteśmy tyle samo warci co osoba mająca zwykłego magistra. Skąd taki wniosek? Wiele osób ma naprawdę wysokie kompetencje oraz wykształcenie, jednak nie umieją oni w żaden sposób tej wiedzy nam przekazać. Można być pasjonatem np. historii i mieć naprawdę ogromną wiedzę na ten temat , a mieć inne wykształcenie. Mogę się tu posłużyć nawet przykładem wielu naukowców czy odkrywców, którzy w szkole nie byli orłami, mieli problemy z wieloma przedmiotami, a jednak w życiu oprócz wielu odkryć osiągnęli ogromny prestiż, ponadczasową sławę i miano geniuszy. Fakt- wykształcenie jest ogromnie ważne, ponieważ nie znając podstaw np. chemii , Maria Skłodowska- Curie nie odkryłaby dwóch pierwiastków, Newton bez fizyki również wiele by nie osiągnął. Do czego dążę? Analogicznie jest dziś- nie musimy być specjalistami w każdej dziedzinie, chodzącymi encyklopediami. Wystarczy, że będziemy mieli chociaż jeden przedmiot w którym będziemy czuli się swobodnie i w którym będziemy wiedzieli, że to z nim chcemy wiązać naszą przyszłość. Mając swoją specjalizację łatwizną dla nas będzie wybór dalszej edukacji i rozwijanie swojej kariery.

Archiwum kategorii 'Edukacja'

Edukacja proobronna w Polsce

Edukacja proobronna w Polsce Obecnie media bombardują Nas informacjami o różnorakich zagrożeniach płynących praktycznie z każdego zakątka kuli ziemskiej. Rozwój terroryzmu, ruchy niepodległościowe w północnej Afryce czy konflikt ukraiński napawa nas obawami o dzień jutrzejszy. Aktywni, zazwyczaj młodzi ludzie nie pozostają wobec tego bierni i czynnie szkolą się, poznają zagrożenia i sposoby walki z nimi. Dzięki szumowi medialnemu w ich szeregach pojawiają się coraz to nowi ludzie chcący dowiedzieć się jak chronić swoją Ojczyznę i rodzinę przed obecnymi zagrożeniami. Ich szkoleniem zajmują się zazwyczaj emerytowani wojskowi, policjanci czy też instruktorzy którzy pomagają nakierować młodzież i spożytkować Ich energie we właściwy sposób. Związki strzeleckie, harcerskie i inne organizacje paramilitarne w oczach wielu postronnych osób to tylko garstka ludzi biegająca po lasach czy strzelający do tarcz. Tak naprawdę takie organizacje kształtują takie postawy jak patriotyzm, szacunek do historii, symboli narodowych czy też szacunek dla osób starszych. Uczą się jak postępować w wypadku zagrożeń naturalnych, ataków terrorystycznych i innych zagrożeń które nękają obecne społeczeństwo. Reasumując edukacja proobronna w Polsce rozwija się coraz szybciej i bardziej profesjonalnie. Ministerstwo Obrony Narodowej również zapowiada pomoc logistyczną oraz edukacyjną. Eksperci szacują, że za około pięć lat w każdym województwie będzie kilkuset młodych ludzi profesjonalnie wyszkolonych i przygotowanych. Z taką młodzieżą możemy być spokojni i Naszą przyszłość!

Archiwum kategorii 'Edukacja'

Wędrówka po szczeblach kariery

Wędrówka po szczeblach kariery Praca. Stałe zatrudnienie na godnych warunkach, szczyt marzeń niektórych z Nas. Dbamy o swoje stanowiska, staramy się dobrze wypadać w oczach przełożonych, być sumiennymi i pracowitymi. Czy to wystarczy na drodze do sukcesu i awansu ? Cechy te z pewnością są bardzo potrzebne, wręcz niezbędne byśmy mogli zaistnieć w firmie w której pracujemy i uzyskać szacunek kolegów i poczucie dobrze wykonywanej pracy. Obecnie, przy rozwoju technologii który dokonuje się dosłownie na Naszych oczach wyżej wymienione cechy nie wystarczają. Człowiek nie chce stać w miejscu, chce się doskonalić, tak i My musimy czasem na własną rękę sięgać po nowości w dziedzinie naszej pracy. Musimy wyszukiwać nowe sposoby jej realizacji i nauczyć się współgrać z nieodłącznymi już automatami. Trzeba podnosić kompetencje i czasami zaskakiwać pozostałych innowacyjnymi i niecodziennymi pomysłami które nie tylko ułatwią ale i zwiększą wydajność pracy. Powinniśmy też rozszerzać zakres swych możliwości ale i działać w grupie i pomagać reszcie zespołu. Na niewielu stanowiskach możemy zdziałać coś jako jednostka, trzeba współdziałać, komunikować się, czasem nie tylko z lokalnie występującymi kolegami z pracy ale też czerpać w miarę możliwości od kolegów z innych państw. Samodoskonalenie, praca w grupie i innowacyjne myślenie to klucz do awansu w nowoczesnej firmie.

Archiwum kategorii 'Edukacja'

„Postęp cywilizacji, a dalsza edukacja”

„Postęp cywilizacji, a dalsza edukacja” Ile razy obiło Ci się o uszy słynne zdanie: „ Ja ze swoim talentem nie musze iść na studia, bo zrobię karierę i bez nich” ? Zapewne wielokrotnie coś takiego słyszałeś i na pewno nie raz chciałeś się wypowiedzieć w tej kwestii. Czemu o tym wspomniałam? Otóż w dzisiejszej dobie cywilizacji wiele osób czerpie wzorce z osób sławnych , które nie oszukujmy się- sławę zdobyły dzięki swoim talentom często kosztem nauki. Skąd taki wniosek? Ile z nich może pochwalić się chociaż stopniem magistra w jakiejkolwiek dziedzinie? Założę się , że tylko nieliczni będą mogli się pochwalić ukończeniem szkoły wyższej. Jest to bardzo złe postępowanie, ponieważ jak powszechnie wiadomo- z naszym talentem zawsze może się cos stać, bo skąd mamy pewność , że np. tancerz nie ulegnie poważnej kontuzji, a piosenkarka nie straci głosu, co obydwoje wykluczy z danych branż. I co wtedy? Wtedy, pomimo tego, ze może i wiedzę będą mieli, to zostają bez jakiegokolwiek wykształcenia i jedyne co im pozostaje to albo praca, która nie wymaga odpowiednich kwalifikacji, albo po prostu studia. Powyższe sytuację użyłam , aby pokazać i udowodnić, że zdobywając edukację wyższą możemy robić karierę nawet w dziedzinie nie związanej z kierunkiem studiów. Co nam to da? Zabezpieczenie na przyszłość i wykształcenie wyższe, a nie tylko średnie czy podstawowe.

Następne