Wpisy z Październik, 2015

Kariera- umiejętności miękkie

Kariera- umiejętności miękkie Asertywność, praca zespołowa, komunikacja werbalna, niewerbalna, współpraca i kooperacja- czyli umiejętności miękkie stają się głównym elementem wielu rozmów rekrutacyjnych, dlaczego i czy warto nad nimi pracować? Staje się tak ponieważ, tych umiejętności nie jesteśmy w stanie miarodajnie udowodnić żadnymi certyfikatami, dyplomami a jedynie w bezpośrednim kontakcie z drugą osobą. Jako potencjalny pracownik musisz odnajdywać się w zespole, stąd tego typu pytania. Jednakże nie należy patrzeć na ten proces w kategorii zła koniecznego. Jeśli praca przekracza nasze naturalne predyspozycje, czy przyszły szef oczekuje od nas cech których nie posiadamy jak przebojowość, komunikatywność, czy po prostu jesteśmy nieśmiali pozwoli to na nieangażowanie się w zajęcia które będą dla nas uciążliwe. Część tych kompetencji możemy również wypracować. Rozpocznijmy od analizy własnej osoby. Poznajmy własne mocne i słabe strony, swoje atuty pielęgnujmy a nad brakami ciężko pracujmy. Stawianie sobie zadań i wielokrotnie je powtarzajmy, nawet pomimo wielu błędów, nie bójmy się zapytać o opinię bliskich oni widzą to lepiej. Nieraz najlepszym wyjściem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy specjalisty i udanie się na kurs czy szkolenie, trener wie jak wypracować newralgiczne umiejętności. Jest to niezwykle ważnie gdyż to nie tylko dodatkowy atut dla budowania kariery zawodowej, ale również powszechnie przydatne umiejętności w życiu prywatnym i codziennych, kontaktach z otoczeniem i przyjaciółmi.

Wpisy z Październik, 2015

Wiedza- nauka języków, a szkoły językowe

Wiedza- nauka języków, a szkoły językowe Znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach wydaje się być nieodzownym elementem w kreowaniu własnej osoby na rynku pracy, czy przydaje się podczas upragnionych wakacji. Jednakże wielu nie ma wrodzonych predyspozycji szybkiego przyswajania umiejętności lingwistycznych, zwłaszcza w ograniczonym czasie między pracą a domem. Rozwiązaniem mogą być powstające jak grzyby po deszczu szkoły lingwistyczne, krzyczące z reklam „najskuteczniejsza metoda nauki”, „rezultaty już po pierwszej lekcji” czy podobnie fantastyczne wyniki. Przesłanie Adama Słodowego : zrób to sam, każe mi twierdzić że także w zaciszu domowym można doskonalić swoje umiejętności. Jak? Zacznijmy od wieczornego filmu, wyłączmy funkcję lektora, a skorzystajmy z oryginalnej ścieżki dźwiękowej i napisów polskich. Osłuchujmy się z językiem śledząc zagraniczne media, nawiążmy kontakt na czacie jednego z portali z grupą anglojęzyczną ( bez obaw tam jesteś anonimowy, możesz pozwolić sobie na błędy). Wielu z nas jest fanem gier rpg, wielogodzinne prowadzenie rozgrywki z lektorem np. anglojęzycznym na pewno spowoduje zmianę. Tego rodzaju obcowanie z językiem będzie niezauważalne, a jeśli dodamy do tego 10 minut dziennie nauki słówek to na pewno rezultaty niedługo przyjdą, a ty nie będziesz musiał poświęcać więcej niż byś chciał na naukę, a ty unikniesz stresujących sytuacji związanych z powrotem do pewnego rodzaju nielubianej szkoły-tu szkoły językowej.

Wpisy z Październik, 2015

Uniwersytety dla seniorów- co to oznacza dla społeczeństwa

Uniwersytety dla seniorów- co to oznacza dla społeczeństwa Wielu z nas czyta wiele książek, chodzi na szkolenia, kończy wyższe uczelnie, legitymuje się świetnym wykształceniem. Innymi słowy w wieku dwudziestu kilku lat kończy edukację i rozwija się dalej w aspekcie zawodowym. Po wielu latach pracy staje się ekspertami w swojej dziedzinie. Jednakże w pewnym momencie dochodzimy do etapu w którym te wszystkie obowiązki odkładamy a w zamian zyskujemy wolny czas- tym etapem jest emerytura. Jednakże zahartowane umysły i organizmy w ciężkiej pracy potrzebują nowych wyzwań. Po wielu latach rozwoju tęsknimy do dawnych lat, także tych studenckich. Dlaczego by ich nie powtórzyć? Naprzeciw tym potrzebom wychodzą instytucje nazywanie Uniwersytetami Trzeciego Wieku. Umożliwiają one zaktywizować osoby starsze w podeszłym wieku, ale także pozwalają wykorzystać ich bezcenne doświadczenia zdobywane podczas lat pracy. Jak widać doskonalić się może nie tylko osoba młoda pełna sił i możliwości ale także Ci wszyscy znajdujący się w podeszłym wieku. Senior dzięki minimalnej atencji może o wiele więcej zaoferować młodemu pokoleniu niż jesteśmy w stanie to sobie uświadomić, dlatego też drogi seniorze i seniorko wiec iż warto skorzystać z możliwości dawanej przez uniwersytety, nie tylko dla siebie ale również dla młodszych i mnie doświadczonych. Zróbmy wszystko aby mityczny generał Nestor i najstarszy przywódca wojsk greckich podczas wojny pod Troją, wsławiający się swym doświadczeniem i mądrością znalazł następców wśród was drodzy nestorzy rodów.

Wpisy z Październik, 2015

Uniwersytet czy kariera zawodowa

Uniwersytet czy kariera zawodowa Wielu z absolwentów szkół średnich, techników czy szkół zawodowych podnosi temat braku wymiernych korzyści z podjęcia studiów na uniwersytetach czy ogólnie uczelniach wyższych. Oczywiście nie są to argumenty bezpodstawne, zwłaszcza wobec wniosków wysnuwanych z analizy obecnego rynku pracy. Aktualnie cenieni na scenie zawodowej pracownicy posiadający konkretne umiejętności techniczne. Wielu spośród absolwentów szkół technicznych i szkół uczących konkretnego zawodu odnajduje się szybciej zatrudnienie. Dlatego też przedstawiciele profesji takich jak elektrycy czy monterzy instalacji technicznych, budowlańcy czy ogólnie pracownicy fizyczni posiadający specjalistyczne uprawnienia, jak prawo jazdy na szczególne pojazdy są poszukiwanymi osobami. Jednakże czy to oznacza iż nie warto podjąć trudu na kolejne lata nauki. Tym co wyróżnia jednakże uczelnie wyższe to szerszy horyzont możliwości uzyskiwany z dniem odebrania dyplomu ukończenia chociażby uniwersytetu. Wówczas nie tylko masz większy wybór, ale zyskujesz umiejętności które pozwolą poszukiwać w dalszym stopniu wiedzy. Także lata spędzone na uniwersytecie są przez znaczną większość ich absolwentów uważane za lata nie do powtórzenia. Są to setki nowych znajomości, wiele nowych doświadczeń, przyjaźnie nieraz na długie lata. Nie oznacza to, że studia są czymś co musi przeżyć każdy aby to osiągnąć, ale dlaczego rezygnować z czegoś tak pięknego, a przede wszystkim z własnych pasji?

Wpisy z Październik, 2015

„Co ma nauka do kariery?”

„Co ma nauka do kariery?” Nuda, deszczowa pogoda, brak zajęcia, a znajomi zajęci- czy często spotykasz się z takim scenariuszem? Jeśli tak to ten tekst jest w sam raz dla Ciebie! Może pora powiedzieć dość monotonii ? Zacznij dobrze wykorzystywać ten czas i zadziałaj coś w kierunku wykształcenia! W obecnym ,dwudziestym pierwszym wieku, gdzie problem analfabetyzmu jest coraz niższy, a wykształcenie jest na bardzo wysokim poziomie nauka jest możliwa na wiele sposobów. W dzisiejszej dobie technologii możesz to robić nawet nie wychodząc z domu! Nietypowe choroby, ciekawe informacje, wiele przydatnych faktów, zjawisk, zapierające dech w piersiach retrospekcje czy dokładnie wyjaśnione ćwiczenia? Czemu nie? Wiele portali oferuje e-edukację, która świetnie przygotuję Cię do dostania się na wymarzone studia, które później stanowią furtkę do pełnej rozgłosu i prestiżu kariery. Pomyśl jak dużo dobrego może Cię spotkać, jeśli tylko rozważnie i przemyślanie wybierzesz kierunek edukacji, a Twoje wyniki będą ponadprzeciętne? Wszystko zależy od Ciebie tylko pamiętaj, że potrafisz więcej niż Ci się wydaje, a początkowe porażki czy niepowodzenia to tylko takie drobne przeszkody. Jeśli tylko pokonasz to spotka Cię wymarzona nagroda-sława i kariera. Przemyśl to i umiejętnie wykorzystaj wiedze, którą już masz i którą nadal możesz jeszcze powiększyć.

Wpisy z Październik, 2015

Własny biznes

Własny biznes W jednym ze swych utworów muzycznych ceniony raper polskiej sceny rozrywkowej zachwalał atuty własnej działalności gospodarczej słowami „bo to jest to! własny biznes i nie będę się prosić”. To co autor Przemysław Frencel (pseudonim Hans) w niewybredny sposób zaakcentował jest chyba powszechnym przekonaniem większości Polaków, zwłaszcza tych którzy mieli nieprzyjemność koegzystować z despotycznym szefem. Świadczy o tym chociażby ilość nowopowstałym małym firm. Każda osoba która ma ciekawy pomysł na zarabianie pieniędzy powinna to przemyśleć. Przede wszystkim uzyskujemy niezależność, nie ma osoby która ocenia naszą pracę, pogania, krytykuje czy jest po prostu naszym przełożonym. Pojawiają się tu obawy o kwestie finansowe, o środki na start, rozliczenia z urzędami i własny dochód. Jednakże warto podjąć to ryzyko, start ułatwiają środki finansowe- tak zwane dotacje unijne na własny biznes, rozliczenia z urzędami są czaso i pracochłonne jednakże zysk może być wielokrotnością tego co otrzymywaliśmy uprzednio, a dodatkowo stajemy się elementem napędzającym gospodarkę. Dodatkowo stajemy się sami dla siebie pracodawcą i pracownikiem, wówczas wszystko co wypracujemy jest jedynie naszym zyskiem, a satysfakcja z dobrze wykonanej pracy liczy się zapewne podwójnie, odnosząc się do pewnego sloganu reklamowego , stajemy się już nie tylko bohaterem we własnym domu, ale bohaterem we własnej firmie, niekoniecznie dokonując rewolucyjnego odkrycia na miarę koła. Powodzenia.

Następne