Wpisy z Wrzesień, 2015

Wiedza ogólna w życiu codziennym

Wiedza ogólna w życiu codziennym Gdy dojrzewamy i jesteśmy młodzi mamy zazwyczaj buntowniczą naturę, którą zazwyczaj okazujemy w szkole. Często na lekcjach myślimy „do niczego mi się to nie przyda” ale czy aby na pewno ? Czy ludzie zarówno starsi jak i w kwiecie wieku dalej myślą podobnie ? W większości przypadków odpowiedź brzmi, NIE. W ciągu życia doświadczamy różnych sytuacji, pozornie niemożliwych czy nie do przewidzenia w których wiedza z pozornie nieistotnych dziedzin pomaga Nam lub wręcz Nas ratuje! W młodości siedząc na lekcji geografii zastanawiamy się, do czego przyda nam się informacja, że mech na drzewach rośnie od północnej strony drzewa bądź gdzie leży Grecja? A gdybyśmy podczas grzybobrania zgubili się w lesie lub jako kierowcy między narodowi mieli dostarczyć towar do Grecji ? Bez wątpienia nowinki technologiczne pomogły by w rozwiązaniu problemów, ale czy elektronika jest niezawodna? Obecnie wiele osób nie posiada również umiejętności gotowania czy przyrządzania podstawowych potraw, a cóż może się równać z domowymi smakami wyniesionymi z rodzinnego domu? Cóż z lekcjami chemii, na których uczyliśmy się o zamarzaniu cieczy? Czy jako kierowcy w okresie zimowym nie mamy styczności z podobnymi zagadnieniami w praktyce? Owszem mamy i często nieświadomie korzystamy z wiedzy wyniesionej ze szkoły, bądź też różnych encyklopedii. To właśnie dzięki uniwersalności naszego gatunku i przyswajania informacji z różnych dziedzin wiedzy jesteśmy dominującym gatunkiem, który nie tylko dla o Nas samych ale o cały ekoklimat. To dzięki pozornie nic nieznaczącym informacją jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować!

Wpisy z Wrzesień, 2015

Sesja

Sesja Wielokrotnie miałem przyjemność weryfikować swoje umiejętności podczas dwutygodniowego maratonu egzaminów i zaliczeń podczas studiów. Każdy ze studiujących wówczas zmaga się ze stresem, jedni w większym inni w mniejszym stopniu ulegają tej emocji, jednakże każdy ma swoje sposoby na sesję i jej stres egzaminacyjny. Najprostszym i najbardziej banalnym rozwiązaniem jest świadomość ciężko przepracowanego semestru, ale co jeśli to nie wystarczy? Przecież w stresie nawet najtęższe głowy mogą popełnić błąd. Oczywiście, że tak może się zdarzyć, jednak prawdopodobieństwo oblania egzaminu bynajmniej nie rośnie. analizując własne doświadczenia ważny jest balans między nauką, a relaksem. Po kilkugodzinnej nauce przed egzaminem warto pozwolić sobie na luźny wieczór z przyjaciółmi, relaks z dobrą książką czy film na odprężenie. Tu ważna uwaga, staraj się aby w tym najważniejszym okresie wahadło taktometru nie wychyliło się ku odpoczynkowi i relaksowi kosztem nauki, bo skutek może być odwrotny do zamierzonego. A tak na poważnie jeśli mimo wszystko emocje nie dają ci zasnąć, umów się z kolegą lub koleżanką ze studiów i spróbujcie razem powtórzyć materiał, gwarantuję to dział, przecież nauka to powtarzanie, powtarzanie i jeszcze raz powtarzanie. W końcu jak mawiają weterani braci studenckiej, Ci którzy przeżyli kilka egzaminów więcej chociażby od mojej osoby: „bez spiny, są przecież drugie terminy”, czego wam i sobie nie życzę.

Wpisy z Wrzesień, 2015

Być samoukiem się opłaca ?

Być samoukiem się opłaca ? W XXI wieku, w dobie powszechnie dostępnej edukacji, kursów i szkoleń które są darmowe bądź dostępne za niewielką opłatą nauka na własną rękę zanika. Renomowane placówki wystawiają certyfikaty potwierdzające ukończenie szkoleń które respektowane są nie tylko w Polsce. Czy warto więc uczyć się samemu ? Często słyszy się o ludziach którzy hobbistycznie zgłębiają wiedzę w kierunkach który całkowicie różni się od Ich wyuczonego i wykonywanego zawodu. Społeczeństwo z własnej ciekawości lub chęci wykonywania niektórych czynności które do tej pory były poza Ich zasięgiem po praczy bądź szkole zagłębie się w podręczniki do nauki czegoś odmiennego. Ludzie uczą się programować, tworzyć grafiki, gotować czy też dokonywać drobnych obserwacji przyrodniczych bądź napraw domowych. Nie rzadko też im podobni przewyższają swoim poziomem wiedzy i dociekliwością tych którzy profesjonalnie zajmują się danymi sprawami. Niestety w dobie powszechnej biurokracji i grubych arkuszy papierów potwierdzających nasze kwalifikacje umiejętności nabyty w domowym zaciszu schodzą na drugi plan. Czy więc warto? Jak najbardziej, samospełnienie oraz rozwój naszego hobby jest bezcenne oraz czyni Nas szczęśliwszymi. Zawsze można też odbyć weekendowe kursy które tylko potwierdzą jakość zdobytej przez Nas samych wiedzy. Zaś przy odrobinie szczęścia można trafić na szefa który rzeczywiście doceni poziom umiejętności a nie ilość świadectw.

Wpisy z Wrzesień, 2015

Kariera- staże i praktyki

Kariera- staże i praktyki Spotkałem się niejednokrotnie przeglądając oferty pracy z groteskowym sformułowaniem: „ Przyjmę do pracy z dwuletnim doświadczeniem osobę z wykształceniem wyższym, wiek 25 lat”. Oczywiście nieco przejaskrawiłem, ale czy rzeczywiście nie warto przygotować się na podobne wymagania. Aby temu sprostać należy przedsięwziąć pewne kroki już na studiach. Możesz jeszcze nie posiadając szczególnych umiejętności dołożyć istotną cegiełkę do budowania swojego CV. Wiem, ze to jest możliwe i niezwykle przydatne. Odwiedzajmy Uczelniane Biura Karier, zapytajmy o praktyki. Wielu pracodawców chętnie przyjmuje młodych ludzi, nie wymagając wiele, poza chęcią do nauki. Niezależnie od natłoku zajęć na uczelni kilka godzin tygodniowo przez 2-3 miesiące rocznie jest nie tylko czasem możliwym do odnalezienia, ale również inwestycją we własną przyszłość. Poznasz lokalny rynek pracy, rozwiniesz swe umiejętności interpersonalne, w końcu będziesz pracować z ludźmi w różnym wieku i na różnych stanowiskach, sam podniesiesz swoją samoocenę co jest nieraz równie ważne co umiejętności tzw. miękkie. Po kilku takich „turach” w przeciągu 5 lat edukacji uzbierasz kilka interesujących miesięcy, jeśli już nie lat doświadczeń. Jeśli dołożysz do tego nienajgorsze wynik na dyplomie, swój urok osobisty i nieprzeciętną osobowość masz o wiele większe szanse od rówieśników już na starcie poszukiwań pierwszej poważnej pracy. Do dzieła!

Wpisy z Wrzesień, 2015

„Kariera czy macierzyństwo ?”

„Kariera czy macierzyństwo ?” Spot najnowszej kampanii Fundacji Mamy i Taty pod hasłem „ Nie odkładaj macierzyństwa na potem” wywołał w sieci niemałe obudzenie. Polki co raz częściej odkładają macierzyństwo na później. Kariera i własny biznes decydują o tym, ze założenie rodziny schodzi na drugi plan. Kobiety chcą być niezależne i pragną spełniać się zawodowo. Model rodziny, w której mężczyzna pracuje, a kobieta zajmuje się domem, powoli odchodzi do lamusa. Dziś obowiązki rozkładają się po równo miedzy obojgiem partnerów. Jak w tej pogoni za pieniędzmi znaleźć miejsce na wychowywanie dziecka? Dużym ułatwieniem jest wprowadzenie urlopów tacierzyńskich. W Polsce trwa on jedynie dwa tygodnie, w Szwecji za to aż 240 dni! Pozwala to nie tylko odciążyć matkę w opiece nad malcem, ale także zmienić stosunek pracodawców w zatrudnianiu młodych kobiet. W tej sytuacji szanse odejścia na urlop rodzicielski są takie same po jednej, jak i po drugiej stronie. Żłobki i przedszkola również sprzyjają pogodzeniu kariery z macierzyństwem. Zapotrzebowanie na nie jest ogromne i z racji braku miejsc powstaje ich coraz więcej. W okresie niżu demograficznego należy zachęcać młode małżeństwa do decydowania się na założenie rodziny, jednak powinniśmy stawiać na metody uwzględniające samorealizację kobiet i ich rozwój osobisty, pomagające im w pogodzeniu roli matki z sukcesem zawodowym. Wzorce możemy czerpać też z niektórych krajów zachodnich, gdzie z powodzeniem udaję się im osiągnąć ten cel, a liczba urodzonych dzieci z roku na rok wzrasta.

Wpisy z Wrzesień, 2015

„Zdolny w szkole –słynny w przyszłości?”

„Zdolny w szkole –słynny w przyszłości?” Idziesz szkolnym korytarzem i znowu spotykasz osoby, które chcą byś im coś wytłumaczył? Pani oddając sprawdziany znowu Cię chwali, że napisałeś prace na maksymalną liczbę punktów, mimo iż praktycznie w ogóle się do niego nie uczyłeś/aś? Czy wiesz co to oznacza? To dowód że jesteś osobą, której nauka nie sprawia żadnego problemu, a sprawdziany do dla Ciebie bułka z masłem, tak jakbyś robił po prostu zwykłe ćwiczenia. Jest to dowód na to, że jesteś w stanie w życiu bardzo dużo osiągnąć, a swoim uporem oraz determinacją udowadniasz ludziom, że chcieć to móc i będziesz robił wszystko by udowodnić, że niemożliwe może stać się możliwym. Czemu by tego nie wykorzystać? Swoją wiedzę oraz umiejętności możesz przekazywać innym np. udzielając korepetycji czy tworząc różnorodne strony internetowe na których będziesz mógł dzielić się z innymi swoją pasją. Ponadto pomyśl jak wielki potencjał posiadasz i jak ogromne rzeczy możesz w życiu osiągnąć. Szanowany doktor, wszędzie poszukiwany specjalista, niezastąpiony detektyw, utytułowany fizyk, wyrafinowany kucharz czy chociażby słynny i skuteczny prawnik? To od Ciebie zależy kim zostaniesz i w jakiej dziedzinie zrobisz karierę. Jednak zanim do tego dojdzie musisz pamiętać, żeby wybrać odpowiednią szkołę wyższą. To dzięki niej Twoja wiedza zostanie jeszcze bardziej powiększona, a Ty będziesz mógł się spełniać w zawodzie który kochasz lub którego wykonywanie sprawia Ci mnóstwo radości i satysfakcji.

Następne