Wpisy z Sierpień, 2015

Prawo jazdy – zapotrzebowanie na kierowców

Prawo jazdy – zapotrzebowanie na kierowców W XXI wieku większości osób nie wyobraża sobie życia bez umiejętności prowadzenia auta bądź też partnera który tej umiejętności nie posiadł. Dla ludzi żyjących w miastach problem nie jest aż tak bardzo istotny ze względu na dobrze rozwiniętą sieć komunikacji publicznej, zaś ludzie z obrzeży miast bez prawa jazdy często nie mieli by nawet jak dojechać do pracy. Obecnie panuje trend dzięki któremu większa część młodzieży zaraz po ukończeniu 18-tego roku życia zaczyna swą przygodę za kółkiem. Czemu więc ciągle powszechnie poszukiwaniu są kierowcy, których wynagrodzenie jest na bardzo przyzwoitym poziomie? Odpowiedź brzmi, nie każdy kto zdał egzamin na prawo jazdy posiada predyspozycje do dłuższej jazdy samochodem, który nie rzadko ciągnie za sobą dodatkową naczepę której waga przekracza kilka ton! Dodatkowo trasy takich kierowców są prawie zawsze rozciągnięte po całej Unii Europejskiej a czasem i po Federacji Rosyjskiej. Tylko niewielki procent kierowców posiada predyspozycje do tak dalekich podróży oraz odpowiednie cechy: sumienność, dokładność, orientacja w terenie, umiejętność czytania map czy znajomość języków obcych. Te właśnie wyżej wymienione aspekty i predyspozycje warunkują niewielki procent który nadaje się do tak dalekich przejazdów często ciężkimi pojazdami przewożącymi cenny ładunek. By zostać takim kierowcą trzeba wielu godzin praktyki i ćwiczeń a przede wszystkim powołania.

Wpisy z Sierpień, 2015

„Praca dla absolwentów- raj czy piekło ?”

„Praca dla absolwentów- raj czy piekło ?” W dzisiejszych czasach szukanie pracy wśród młodych ludzi to nie lada wyzwanie. Znalezienie zatrudnienia zgodnego ze swoim wykształceniem graniczy niemal z cudem, a zarobki w Polsce nie zapewniają godnego bytu. Płaca minimalna często nie wystarcza na pokrycie rachunków, a co za tym idzie na usamodzielnienie się. Sfrustrowani absolwenci studiów wyższych coraz częściej decydują się na wyjazd za granice. Czy to dobra decyzja? Z pewnością praca na zachodzie pozwala na zarobienie większych pieniędzy niż w ojczystym kraju i odłożenie oszczędności na kupno mieszkania. Wyższe płace pozwalają także na lepsze standardy życia, a co za tym idzie założenie rodziny. To nie przypadek, ze Polki w Wielkiej Brytanii rodzą dwa razy więcej dzieci niż w Polsce. Warunki socjalne oraz godna płaca to czynniki, które pozwalają zdecydować się na macierzyństwo. Co zrobić, by młodzi ludzie nie wyjeżdżali za chlebem? Na to pytanie nie prostej odpowiedzi, a sami zainteresowani odpowiadają, ze szybko do kraju nie wrócą. Politycy prześcigają się w obietnicach i zapewniają o rozwiązaniach pozwalających na powrót Polaków do ojczyzny, jednak realizacja tego procesu w najbliższym czasie jest bardzo wątpliwa. Dopóki sytuacja na rynku pracy dla młodych ludzi nie ulegnie faktycznej poprawie, absolwenci szkół wyższych będą wciąż masowo emigrować za granice, a nawet osiedlać się tam na stałe i zakładać rodziny. W okresie niżu demograficznego jest to bardzo niepokojące, dlatego powinniśmy podjąć realne kroki by zatrzymać wykształconych ludzi i przyszłą elitę naszego narodu w ojczyźnie.

Wpisy z Sierpień, 2015

„Studia- trudny wybór na całe życie”

„Studia- trudny wybór na całe życie” Studia są bardzo ważne w dalszej karierze. Tylko nieliczne osoby już od klas podstawowych czy chociażby czasów gimnazjalnych wiedziały na jakie studia chcą iść i jaki zawód chcą w przyszłości wykonywać. Jednakże trzy czwarte osób wybiera kierunek dalszego kształcenia dopiero w klasie maturalnej. Jest też grupka osób , która wybiera studia na tzw. „chybił-trafił”. Polemizowałabym ze słusznością tej decyzji, ponieważ wiele osób dokonuje takiego wyboru nieprzemyślanie i potem latami żałuje swojej decyzji. Czasami zdarzy się, że ktoś dobrze wybrał, jednakże zazwyczaj jedni z nielicznych uważają, że zmarnowali tylko swój potencjał jaki posiadali. Takie zachowanie jest trochę infantylne i nieodpowiedzialne, więc wybór edukacji wyższej powinien być przemyślany. Tym bardziej, że to właśnie po studiach przyjdzie czas na rozwój naszej kariery zawodowej. Zanim wybierzemy to czego chcemy się w przyszłości uczyć i z czym wiążemy nasze dalsze plany odpowiedzmy sobie na dwa pytania : „ W jakim zawodzie widzę swoją dalszą karierę? ” i „ Co chcę w życiu robić?” Przemyślmy nasza decyzje, abyśmy będąc przyjmowani w poczet studentów wiedzieli, że wybraliśmy dobrze, że nie będziemy tego żałować, że to właśnie w tej dziedzinie chcemy się rozwijać- a od tej decyzji jest tylko niewielki kroczek do tego byśmy zasłynęli z tego co robimy najlepiej.

Wpisy z Sierpień, 2015

„Ćwierć wieku postępu naukowego”

„Ćwierć wieku postępu naukowego” Gdybyśmy dwadzieścia pięć lat temu powiedzieli komuś jak dzisiaj będzie wyglądała edukacja w Polsce to zapewne ta osoba by nas wyśmiała, albo stwierdziła, że jesteśmy chorzy psychicznie i rozsiewamy tylko niepotrzebna propagandę na nierealne tematy. Któż w tamtych czasach w ogóle pomyślałby , że dziś w dobie dwudziestego pierwszego wieku, gdzie dzięki szerokiemu rozwojowi technologii i coraz większemu postępowi powstało tak wiele nowoczesnych kierunków dających nam tak wiele możliwości? Wtedy na studia szły tylko osoby naprawdę wybitnie uzdolnione, albo chcące pracować na naprawdę wysokim stanowisku. Dziś studia są dostępne dla każdego i dlaczegoż to mielibyśmy nie skorzystać z okazji, by podnieść swoje kwalifikacje? To właśnie kontynuując naukę w Szkole Wyższej pniemy się coraz wyżej, a wraz ze wzrostem naszych kompetencji coraz prężniej rozwija się również nasza kariera. Ponadto do rozpowszechnienia naszej osoby jest potrzebne nie tylko wykształcenie ale również i czyny. Bo któż tylko ze świstkiem, który często nic nie znaczy osiągnął coś w życiu? Zapewne znajdą się nieliczni którzy w taki sposób czegoś dokonali, ale to dzięki naszym działaniom i zachowaniom zyskujemy zainteresowanie ze strony osób, które mogą w ogromny stopniu przyczynić się do rozwoju naszej kariery.

Wpisy z Sierpień, 2015

Studia wyższe, drugi kierunek studiów, czy warto?

Studia wyższe, drugi kierunek studiów, czy warto? Wobec całego zamieszkania z odpłatnością za studiowanie na drugim kierunków studiów, oraz przywróceniu możliwości bezpłatnego odbywania edukacji na dwóch kierunkach warto się zastanowić czy w ogóle warto taką ewentualność rozważać. Oczywiście zależy to od motywacji i możliwości poszczególnych osób, jednakże z całą odpowiedzialnością odpowiadam, warto. W dzisiejszym świecie ogrom informacji jaki do nas dociera wymusza nie tylko nauczania kierunkowego ale i zawężenia specjalizacji. Jednakże aby nie tylko być technicznym odtwórcą umiejętności zdobytych na studiach, ale także móc spojrzeć na pewne zagadnienia szerzej należy posiadać holistyczny pogląd na wiele zagadnień. Oczywiście jest to możliwe bez drugiego kierunku, ale nie jest „udokumentowane” co bywa równie ważne co umiejętności. Abstrahując, również drugi kierunek studiów zwiększa szanse na znalezienie pracy (dodatkowy obszar poszukiwań), ale jednocześnie wyrabia w nierzadko roztargnionym umyśle, coś co pozwoli mu podołać temu wyzwaniu- jest to systematyczność i samodyscyplina, a bez tych cech próżno stawiać pierwsze kroki w życiu zawodowym. Poza nadmienionymi cechami prawdziwy człowiek renesansu zapewne nie zamykał by się w wąskiej specjalizacji, a przecież do takich chce należeć każdy kto postanowił przez kilka lat swojego życia zdobywać wiedzę na wymarzonym uniwersytecie?!

Wpisy z Sierpień, 2015

Politechnika, czy warto zostać inżynierem?

Politechnika, czy warto zostać inżynierem? W dzisiejszym czasach w dobie powszechnego ataku młodych na uczelnie wyższe, gdy bardzo wiele osób może wylegitymować się dyplomem magisterskim, należy się czymś wyróżnić. Tym wyróżnikiem jest rynek pracy, który preferuje umysły ścisłe, a w szczególności studentów kończących uczelnie techniczne. Podjęcie starań przyjęcia na uczelnie techniczną czy politechnikę wydaje się być przyszłościowym rozwiązaniem. Jako student jednego z kierunków wykładanych na tej uczelni nie tylko poznajesz to co najpraktyczniejsze, uczysz się również tych umiejętności które spowodują iż przyszli pracodawcy mogą się o ciebie zabiegać. Jeśli tylko poświęcisz wystarczająco dużo czasu na naukę, już po trzech latach zdobędziesz niezwykle prestiżowy tytuł inżyniera, ale to nie tylko prestiż ale i konkretne upoważnienie do pracy. Zarobki w tej dziedzinie są również wyższe, a satysfakcja z pracy niezwykle duża, gdyż twoja praca daje namacalne efekty, widoczne gołym okiem, jak oczyszczalnie ścieków, mosty , inne budowle, czy instalacje techniczne. Dodatkowo przyszła praca, nie będzie nudnym odpracowywaniem ośmiu godzin przy biurku, będziesz jednym z najbardziej kreatywnym pracowników jakim wydają uczelnie wyższe. Podsumowując, tak warto zostać inżynierem, pod warunkiem, że jest to zgodne z twoimi zainteresowaniami, a praca z rysunkami technicznymi, wśród liczb i obliczeń nie odstrasza Cię, a wręcz przeciwnie przyprawia o dreszczach podekscytowania.

Następne